Mondioring sport szabályzat

 I. Előszó

A Mondioring (továbbiakban MR) sport megalkotásában számos európai és amerikai ország küldöttje vett részt azzal a céllal, hogy felhasználják a már létező nemzeti kutyás sportok különböző elemeit, létrehozva ezzel egy nagy volumenű munkakutyás egyesületet a munkakutyázás szerelmeseinek- kezdőknek és haladóknak egyaránt. A MR több célt is szolgál egyszerre: nézőközönséget szórakoztató látványosság, egy szintről-szintre nehezedő „játék” a résztvevőknek, és egy versenysport a kiképzés kedvelőinek.

A sport gyakorlásához elsősorban szükség van egy bekerített területre, ami jól fel van szerelve a legkülönbözőbb anyagokkal. Továbbá szükség van egy vagy két védőfelszereléssel védett segédre. Ők lesznek a kutya és a kutyavezető „társai”, és persze a bíró segítségére vannak abban, hogy a verseny napján el tudja dönteni, melyik páros a legjobb. Mindezt természetesen a szabályok adta keretek közt. A szabályok magukba foglalják a verseny lefolyásának menetét, a meghatározott gyakorlatokat és a rájuk adható pontokat, valamint a hibákért járó pontlevonásokat.

A MR leírásában tömör, a gyakorlatban „egyszerű”, bírálatában pedig tiszta- így válhatott a munkakutyázás egyik legnagyobb szervezetévé. A bíróknak mindig szem előtt kell tartaniuk a célt, ami az alapítókat motiválta. Mindenekfelett magukévá kell tenniük a MR szellemiségét, és kerülniük kell mindennemű megnyilvánulást, ami árthat a kutyának. A MR célja, hogy felmérje a kutyák munkaalkalmasságát, használhatóságát, képzettségének fokát, kézben tarthatóságát, valamint, hogy mindezen tulajdonságok milyen mértékben öröklöttek.

A MR feladatsor 3 nagyobb egységből tevődik össze, melyek a következő sorrendben követik egymást:

Fegyelmező gyakorlatok

Ügyességi gyakorlatok

Őrző-védő gyakorlatok

A gyakorlatok sorrendje egyeztethető a versenyzőkkel minden egyes verseny kezdetén, minden szinten. Az azonos szintű versenyzők mindegyike ezen sorrend alapján versenyez.

Megjegyzés: a MR szabályzatot számtalan nyelvre lefordították, így az egyes fordítások között eltérések lehetnek. Ellentmondás esetén a francia fordítás a mérvadó!

 II.  Segéd

Rövid történeti áttekintésként szót érdemel, hogy a segédet régen „Apache”, „Malfaiteur” /törvényszegő/, „Mannequin” és „Paillasse” /szalmabáb/ nevekkel is illették. Amerikában hívják őket „Decoy” -nak /csalétek/ illetve „Helper” -nek /segítő/. Minden megnevezés magában hordozza az utalást a kiképzés művészetére, és érdekes lesz ezt a „listát” kibővíteni azokkal a megnevezésekkel, amiket más országokban használnak.

Említést érdemel még, hogy a segéd igazándiból sosem támad, hiszen a legtöbb esetben védi magát, menekül, vagy a kutyára bízott tárgyat próbálja meg ellopni. Ahogy fentebb említésre került, a segéd igazából a kutya és a kutyavezető társa. Ugyanakkor ellenfél is, hiszen együtt kell működnie a versenyeken a bíróval, hogy az a kutyákat érdemük és képességük alapján rangsorolni tudja. Ha a segéd passzívan viselkedik, nem más, mint egy harapnivaló mozgó bábu. Ha az a feladata, hogy segítse a bírót kiértékelni a kutyák minőségét, akkor már szembehelyezkedik velük. Mivel védőruhában van, eltúlozhatja feladatát. Szintén fenn áll a veszélye annak, hogy –akaratlanul is, de- nem viselkedik egyformán minden egyes kutyával. 

Nehéz helyzetben van, de feladatát mindig sportszellemben kell ellátnia. 

Anélkül, hogy részletesen elemeznénk technikailag a segéd munkáját, 3 arany szabályról meg kell emlékezni, melyeket mindig szem előtt kell tartani: a segéd mindig legyen abszolút pártatlan soha nem okozhat semmilyen módon fizikai fájdalmat a kutyának úgy kell viselkednie, mintha nem lenne rajta védő felszerelés, ezért gyorsan, fortélyosan, fenyegetően, és a kutya elől kitérve védje magát, vagy próbálja megzavarni az ebet. A segéd semmi esetre sem ütheti meg a kutyát a bottal. A revolver használatakor a levegőbe kell lőnie, kb. 45 fokos szögben. A kutya bátorságát tesztelő gyakorlatok kezdetén a segéd a kutyától 10 és 20 méter közötti távolságra helyezkedik el, a pálya középvonalán. Tilos a segédnek beszélni, vagy hangot kiadni, de mozoghat. Ha folyadék használatára sor kerül, csak a víz a megengedett. A bíró felelős a segéd munkájáért, a segéd pedig köteles a bíró utasításait követni. A segédek kiválasztása mindig az adott országban meghatározott és követett gyakorlat szerint történik.

 III. Szabályok

 1.     Lejelentkezés

Pályára lépés előtt a Kutyavezető (továbbiakban KV) átadja kutyája pórázát, nyakörvét és szájkosarát a segédbírónak mászóval ringsegéd (Comissar de ring). A KV a helyettes bíró hívására lép a pályára. Követi a segédbírót, aki elvezeti a bíró asztalához. A kutya szabadon, láb mellett követi, miközben se póráz, se nyakörv, se szájkosár nincsen rajta. A KV jelzi az induló magasságát, illetve távolságát a magas- és távolugró akadálynak. Szintén jelzi, hogy a kutyáját szóval, vagy sípjellel hívja be.

3-as szintű versenyző esetén a KV húz egyet a borítékok közül, melyben benne van, hogy melyik típusú „menekülő elfogása” gyakorlattal fog kezdeni. Anélkül, hogy kinyitná, át kell adnia a lezárt borítékot a bírónak. Így egészen a gyakorlat megkezdéséig a bíró lesz az egyedüli személy, aki tudja, hogy a párosnak az első támadáskor a „menekülő elfogása”, vagy a „megállított támadás” gyakorlatot kell végrehajtania.

2-es és 3-as szintű versenyzőknél szintén itt történik a „tárgyválasztás” gyakorlathoz szükséges számozott fadarab kiválasztása, amit a KV egyik üres zsebében helyez el.

 2.     Általános instrukciók a gyakorlatok végrehajtásához

A KV mindig a SB utasításai szerint helyezkedik. A SB mindig megmutatja a KV-nek a gyakorlatok kiindulópontját, ami a felkészülési vonaltól kb. 3 méteres távolságon belül van. A kutya felkészítése az adott gyakorlatra megengedett a „felkészülési vonal” - on belül, ami 3 méterre van a „kiindulási vonal” -tól. Ez a felkészítés diszkréten történjék, és be kell fejezni legkésőbb a felkészülés végét jelző duda/kürtszó felhangzásakor. Az első dudaszó felhangzása jelzi a felkészülési idő kezdetét. A felkészülési idő 30 másodperc, melyet a bíró mér. Ennyi idő áll a KV rendelkezésére, hogy kutyáját a gyakorlatra felkészítse, illetve, hogy felálljon a „kiindulási vonal” -ra. Időtúllépés esetén a gyakorlat törlésre kerül. A KV egy vezényszót adhat ki a pozícióra vonatkozóan (pl.: ül, fekszik, áll- a gyakorlattól függően). Ezt követően kiadható még egy helyben maradásra vonatkozó vezényszó (pl.: ott, marad, ne mozdulj). Ezután minden kiadott vezényszó plusz vezényszónak minősül, és 1 pont levonásával jár. Ha a KV-nek 5 plusz vezényszót kell kiadnia, a gyakorlat törlésre kerül, még akkor is, ha a rendelkezésre álló 30 másodperc még nem telt le. Amint a KV elfoglalta a helyét a „kiindulási vonal” -nál, újabb dudaszó jelzi a gyakorlat kezdetét. A KV a megfelelő vezényszó kiadásával kezdi a gyakorlatot. A vezényszó a kutya nevével együtt kiadható. Minden nem megengedett vezényszó pontlevonással jár.

3.     Visszahívó vezényszavak a gyakorlatok végén:

A visszahívó vezényszavaknak 2 típusa van: a távoli és a közeli (1 méter, vagy annál közelebb). A közeli visszahívás láb mellé hívást jelent. A távoli visszahívást vezényszóval vagy sípszóval lehet kiadni. Lejelentkezéskor a KV ismerteti a bíróval, hogy melyik variációt használja. A verseny egésze alatt a visszahívást csak e módon végezheti, ellenkező esetben pontlevonással büntetik. A közeli/lábhoz történő hívás csak vezényszóval történhet. A visszahívást (történjen az vezényszó kiadásával, vagy sípjellel) röviden és azonnal végre kell hajtani. A nem folytonos visszahívás plusz vezényszónak minősül, és ennek megfelelően büntetik. Csak egy vezényszó adható, a plusz vezényszavak pontlevonással járnak. Fegyelmezetlen kutya esetén, mely több vezényszót igényel, a kutyavezetőt extra pontok levonásával büntetik az Általános szabályok alapján. Hasonlóképpen, ha a kutya nem engedi el a segédet 5 másodpercen belül (akár le lett hívva, akár nem), elveszti a visszahívásra adható 10 pontot. Az a kutya, amelyik a rendelkezésre álló idő alatt nem jön be lábhoz, elveszti a gyakorlat végére adható 10 pontot. Egyes szinten megengedett, hogy a visszahívás helyett a kutya őrizze a segédet a gyakorlat végén. A B-t erről informálni kell a lejelentkezéskor.

4.     Általános szabályok

Általános szemlélet: Ha a bíró úgy ítéli meg, hogy a gyakorlat kivitelezése kívánnivalót hagy maga után, akkor a gyakorlat értékelésén felül még pontlevonást eszközölhet, ami az adott gyakorlatra kapott pontok 10%-a. Ez alkalmazható, ha pl. a KV a verseny egésze alatt bármikor helytelenül viselkedik. A bíró határozza meg a pontlevonás mértékét. A versenyző páros csak abban az esetben szakíthatja meg a gyakorlatát, hogy a bíróval közölje: visszalépnek a versenytől a kutya, vagy a KV egészségi állapota, netán sérülése miatt. Ha a KV mégis megtenné (a sérülésről való informálást leszámítva), akkor 10 pont levonásával büntetik az Általános szemlélet szerint. Ha a kihágás megismétlődne, akkor a versenyző munkáját megszakítják. Súlyosabb esetben a bíró utasíthatja a versenyzőt a teljesítménykönyve átadására. A versenyző viselkedéséről országa Mondioring Szervezete előtt kell számot adjon.

MR versenyen való részvétel feltételei:

A versenyzőnek teljesítményfüzettel kell rendelkeznie (minden országban a felelős MR szervezet adja ki). Bármilyen fajtájú kutyával lehet versenyezni. A kutyának F.C.I. törzskönyvvel kell rendelkeznie. Az alsó korhatár betöltött 12 hónap.

Ahhoz, hogy egy kutya 3-as szinten indulhasson, az alábbi követelményeknek kell megfelelnie:

1-es szinten 2 alkalommal kell minősülnie; a megszerezhető 200 pontból min. 160 pontot kell elérnie.

2-es szinten 2 alkalommal kell minősülnie; a megszerezhető 300 pontból min. 240 pontot kell elérnie.

Amennyiben a KV nem kíván továbblépni egy szintről, a minősülés ellenére tovább versenyezhet az adott szinten, időkorlátozás nélkül. Szintén, ha egy versenyző kettes szinten minősült, addig versenyezhet ezen a szinten, amíg kívánja, akár addig, amíg a kutyája el nem éri a 300 pontot. Francia ring vizsgával rendelkező kutya versenyezhet MR-ben azon a szinten, amelyet a francia ringben megszerzett. Az a kutya, amely hazájában a nemzeti bajnokság fordulóin/selejtezőin legmagasabb kategóriában indul, csak MR 3-as szinten indulhat el. Az F.C.I. rendelkezésének megfelelően a MR versenyen induló kan kutyáknak 2 jól fejlett, a herezacskóban elhelyezkedő heregolyóval kell rendelkezniük.

A versenypálya berendezése után a versenyzők nem mehetnek fel a pályára. A szabály megszegése a versenyből való azonnali kizárást von maga után.

A verseny szervezése

Azok a szervezetek, melyek versenyt szeretnének rendezni, az előkészületek során a lehető legalaposabban kell eljárjanak. A külföldi nevezések reményében célszerű informálni a környező országok Kinológiai szervezeteit.

 A verseny bírói gárdája:

A verseny zsűrije egy vagy két delegált bíróból, valamint az ő munkájukat segítő segédekből áll. Egy nap az egyedül bíráló bíró maximum 9 órát bírálhat. Szintén szükség van egy segédbíróra. Szintén elengedhetetlen egy vagy két titkár, akik megkönnyítik a verseny lebonyolítását. Továbbá szükség van egy táblázatra a bírónak a célból, hogy elérjék azt, miközben a pályán folyó munkát nézik. A szervezőknek biztosítaniuk kell legalább 2 fő kisegítőt, akik a pálya átrendezésében, az élelem megtagadásban, és az akadályok állításában működnek közre.

A versenypálya: A pálya legalább 60x40 méteres legyen, maximum 5000 négyzetméter nagyságú.

Lehetőség szerint a pálya talaja ne legyen kemény, ha mégis az, semmiképpen sem lehet kövezett vagy kavicsos. A pályán nem lehet semmilyen anyag, tárgy, ami a kutyát megsebezheti. A pálya csak bekerített lehet, és legalább 2 bejárattal kell rendelkeznie: egy a versenyzők, egy a segédek számára. A szervezők feladata a pálya „felfestése”. Minden gyakorlat kezdőpontját meg kell jelölni. A „tárgyőrzés” gyakorlathoz két koncentrikus kört kell felrajzolni, 2 és 5 méteres átmérővel. Az akadályos gyakorlatoknál szükséges négyzetet jól láthatóan kell feltüntetni az összes akadálynál (palánk, távolugró, akadály).

A „keresés és kísérés” gyakorlatnál a segéd búvóhelye előtt egy 2 méter sugárú körívet kell felfesteni- így vizsgálható a kutya őrzési készsége. Biztosítani kell a búvóhely(ek) területén egy részt, ahonnan a KV az „élelemmegtagadás a gazda távollétében” gyakorlat alatt szemmel tudja kísérni az eseményeket. Az „előre küldés” gyakorlathoz egy 20 méter hosszú vonalat kell húzni párhuzamosan a kiindulási ponttal, s mindkét végét meg kell jelölni, pl. zászlóval. 5 méterre a zászlóktól ki kell jelölni merőlegesen 1-1 egy méter hosszú vonalat, ami az ideális haladási zónát jelöli.

A verseny felszerelései: A szervezőknek a bírók rendelkezései szerint el kell helyeznie:

·         6 hozzávalót az őrző-védő gyakorlatokhoz

·         1 akadály az őrző-védő gyakorlatokhoz (lásd még a szabályoknál)

·         6 búvóhelyet a „keresés és kísérés” gyakorlathoz

·         3 akadályt (szabályoknak megfelelően)

·         6 apport tárgyat

·         fa tárgyakat a „szagazonosítás” gyakorlathoz (méretük: 10x2x2 cm)

·         2 pisztoly 6 vagy 9 mm-es vaktölténnyel

·         zászlók a „megállított támadáshoz” hivatalos bírálati lapok

·         egy vagy két zavaróra

·         (a gazda távollétében történő gyakorlatokhoz)

·         három vagy négy tárgyra a „tárgyőrzés” gyakorlathoz

A BÍRÓ választja ki a verseny reggelén az apport tárgyat és az őrző-védő gyakorlatokhoz a kellékeket. A bemutató kutya szereplése közben a bírónak figyelemmel kell kísérnie a kiválasztott kellékeket (zavaró tárgyakat) a „tárgyőrzés” és a „szembe támadás” gyakorlatoknál. Ezek a kellékek sosem hasonlíthatnak ara a tárgyra, melyet a kutyának őriznie kell a „tárgyőrzés” gyakorlat során.

A szervezők feladata, hogy minden versenyszintre bemutatókutyát biztosítsanak (többnapos verseny esetén értelemszerűen minden napra kell gondoskodniuk bemutatókutyáról). A gyakorlatok kezdetét jelző dudáról/kürtről szintén a szervezők gondoskodnak; sípjellel ezek a jelzések nem történhetnek, sípot csak a versenyzők használhatnak a kutyáik visszahívására.

A segédek számára is biztosítani kell egy pihenő részleget, ahol a verseny során rejtve pihenhetnek, amíg nem kell pályára lépniük. Ezt a részleget a pályától legalább 5 méterre kell kialakítani úgy, hogy a kutyák semmiképpen se láthassák/érezhessék meg a segédeket.

Sem a pályán, sem annak közvetlen közelében nem lehet víztároló alkalmatosság. A segéd megkeresése gyakorlathoz biztosítani kell a kutya és a KV számára egy helyet a pályán kívül, ahonnan egyikőjük sem látja az előkészületeket (segéd beállása a búvóhelyre). Itt kell elhelyezni itatóedényt, hogy a KV tetszése szerint megitathassa kutyáját.

·   Sorsolás: A rendező klub sorsolással dönti el a versenyzők pályára lépésének sorrendjét. Szintén sorsoláson dől el, a gyakorlatok sorrendje. Ezek a sorsolások a versenyzők jelenlétében történnek. Ha egy versenyző sincs jelen, akkor a B joga eldönteni a gyakorlatok sorrendjét. Sorsolás dönti el a kezdő pozíciót is (ülés, fekvés, állítás) a „pozíciók változása” gyakorlatnál. Szintén ily módon döntik el, hogy a „gazda távollétében” végzett gyakorlat milyen pozícióban történik.

·bBemutatókutya Előírás, hogy a verseny kezdete előtt minden szint követelményeit bemutatókutya mutassa be.

·         Élelem

·         Az „élelemmegtagadás” -hoz használt ételt variálni kell, és mérete elfogadható méretű kell, hogy legyen (maximum ökölnyi méretű). Lehet nyers vagy főtt hús, csont, halfej, sajt, sütemény stb.

·         Bot / Előírás szerűén negyedbe hasított bambusz botnak kell lennie (klappé).

·         Vezényszavak / Csak a szabályoknak megfelelő vezényszavak adhatók ki, többnyire a KV saját anyanyelvén.

·         Bírálati lapok

·         A bírálati lapoknak egyezniük kell a hivatalos sémával, és tartalmazniuk kell a versenyre vonatkozó összes útmutatást. Minden szinthez be kell szereznie a megfelelő bírálati lapokat. Egy bírálati lap 3 példányos: egy (eredeti) példány a bíróé. Az első másolat a versenyzőé (a kiértékelés után), a második, pedig a szervező klubé.

A bírók feladatkörei / A hivatalos szervezet által kijelölt bírók teszik a rendezvényt elismertté, hivatalossá. Ha egy versenyen több bíró bírál, akkor a bírálatokat közösen kell végezniük. A bíróknak alaposan ismerniük kell a szabályzatot, és bírálatukban ahhoz kell igazodniuk. A bíróknak „teljhatalmuk” van a verseny egésze alatt, és természetesen a segédek munkáját is irányíthatják a verseny mindhárom szintjén. Büntetések, pontlevonások esetén a szabályzat (jól körülír) idevágó részleteit kell alkalmazniuk, azok szigorú betartásával. Minden levonáshoz társul egy hiba, amit vagy a kutya nem megfelelő (itt nem minősítést jelöl) munkája, vagy a KV kihágása okoz. 

Minden versenyzőnek, még a kezdőknek is tisztában kell lenniük a szabályzattal, és a büntetésekkel

A bírók döntése minden esetben végleges, elszámítva azokat, amelyeket a szabályzat külön említ. A bírók vezérlik a versenyt; a gyakorlatokat csak az ő irányításukkal lehet végrehajtani. A gyakorlatok kezdetét és végét duda/kürtszóval jelzik. A bíróknak kell ügyelniük arra, hogy a gyakorlatok az összes kutya esetében ugyanazon a módon történjenek. Minden gyakorlat után a bíró azonnal ismerteti a pontszámot a közönséggel. A munka befejeztével a bírók összeadják a pontokat, és aláírják a bírálati lapot.

IV. Fegyelmező gyakorlatok

 1. Szabadon követés / Elérhető pontszám: 6 pont

A gyakorlat leírása

A KV egy- a bíró, vagy a segédbíró által meghatározott- egyszerű útvonalat követ, amiben 3 irányváltás, hegyes- vagy tompaszögű fordulás, egy hátraarc, és két megállás van. A megállásokkor kutya bármilyen pozíciót felvehet. Minden mozzanat (irányváltás, fordulás, megállás) a bíró jelére történik. A menetelés irányvonalát a segédbíró ismerteti. Ha a KV nem követi ezt az útvonalat, az hibának minősül, ami megfelelően büntetve lesz az Általános szemlélet rendelkezéseinek megfelelően.

 Pontlevonások

. a kutya elől vagy hátul, illetve távol megy (akár egyenes irányban, akár forduláskor, megálláskor vagy hátraarckor) -0,5 pont

. a kutya elhagyja a vezetőjét, vagy nem követi azt -6 pont

 2. Helyben maradás a gazda távollétében /Elérhető pontszám: 10 pont

A gyakorlat leírása

Egyes és kettes szinten a kutyát a bíró által kijelölt helyre kell fektetni, hármas szinten a kezdő pozíciót (ültetés vagy fektetés) sorsolással döntik el. Verseny közben a bírónak jogában áll a kezdő pozíciót megváltoztatni (amennyiben szükségesnek érzi) ha az időjárási- és talajviszonyok jelentősen megváltoznak.  A gyakorlat egy percig tart, és akkor veszi kezdetét, amikor a KV elfoglalja a kijelölt rejtekhelyét. A KV nem nézhet vissza a kutyára sem az eltávolodás, se a rejtekhelyre való beállás közben. A gyakorlat alatt a kutyát zavarják, de a kutyának közömbösnek kell maradnia; nem mozdulhat el, és nem változtathat pozíciót. A zavarás mikéntje és mértéke az adott szinttől függ, de sosem lehet provokálni a kutyát, vagy agresszíven fellépni ellene. A segéd behatása tilos. Egyes és kettes szinten a zavarást a kutyától minimum 10, hármas szinten minimum 5 méterről kell végezni.

Pontlevonások

a kutya pozíciót változtat az egy perces helyben maradás alatt -10 pont

a kutya pozíciót változtat, miközben a KV a rejtekhely felé megy -10 pont

a KV visszanéz miközben eltávolodik a kutyától, vagy amikor a rejtekhelyre beáll   -10 pont

a kutya a pozíció megváltoztatása nélkül mozog méteréként -1 pont

a kutya pozíciót változtat, amikor a KV visszatér hozzá-2pont

a KV kilép a rejtekhelyről a gyakorlat közben -10 pont

minden szabálytalan, nem megengedett vezényszó -10 pont

3. Előre küldés/ Elérhető pontszám: 12 pont

 -az optimális zónában, a jelzőpontok között: 12 pont

-a belső és a külső jelzőpontok között: 8 pont

- a külső jelzőponton túl: 4 pont

ülső             belső                     optimális zóna                          belső                    külső

4 pont

8 pont

12 pont

8 pont

4 pont

  külső               belső                     optimális zóna                          belső                    külső

A gyakorlat leírása

A kutyának át kell haladnia a kezdővonallal párhuzamos vonalon, aminek meg van jelölve mindkét vége. A végpontokat jelölő jelektől 5 méterre, belül, van 2 merőleges, 1 méteres vonal, melyek az optimális zónát jelölik. Az előre küldés távja 20, 30 és 40 méter, szintenként emelkedik. A kutyát a kezdővonal mögött lévő kiindulási pontról indítja a KV a bíró jelére. A kutyának egyenesen előre haladva át kell haladnia a „célvonalon”, majd a vezető visszahívására azonnal el kell indulnia visszafelé, és lábhoz kerülnie. A visszahívásra 20 másodperc áll rendelkezésre.

  Pontlevonások

 · testjel és vezényszó együttes kiadása: -2 pont

· pluszvezényszó a kutya tovább küldéséhez: vezényszavakként -4 pont

· a kutya nem egyenesen halad, cikázik: irányváltásonként-1 pont

· a kutya vezényszó nélkül visszaindul: -2 pont

· a kutya a bíró jelzése előtt indul: -4 pont

· a kutya a bíró jelzése után indul: -2 pont

· a kutya nem hagyja el a vonalat: -12 pont

· plusz visszahívó vezényszó: -2 pont

 4. Pozíciók Elérhető pontszám

 I.-es szint: 10 pont

-3 pozícióváltoztatás: 3x3 = 9 pont

-a gyakorlat végén a lábhoz kerülés: 1 pont

II.-es és III.-as szint: 20 pont

-6 pozícióváltoztatás: 6x3= 18 pont

-a gyakorlat végén a lábhoz kerülés: 2 pont

 A gyakorlat leírása

A gyakorlatot a földön végzik; a kutya és a vezetője látják egymást. A távolság 5, 10, 15 méter- szinttől függően. Megengedett a kutya nevének kimondása a vezényszó előtt, de minden vezényszó előtt csak egyszer. Különben plusz vezényszónak minősül. Minden egyes pozícióváltoztatáshoz a vezényszó kétszer adható ki. Ha a kutya a két vezényszó elhangzása után sem reagál, akkor a gyakorlatnak vége, de az addig elért pontokat megkapják.

A KV kutyájával a kiindulási vonalra áll fel, a kutyát leülteti. A bíró jelzésére kiadja a kezdő pozíciónak megfelelő vezényszót, majd eltávolodik a kutyától (helyben maradásra felszólító vezényszó kiadható). A gyakorlat során a KV végig láthatja a kutyát. A kezdő pozíciót a B határozza meg. Egyes szinten minden pozícióra egyszer, a többi szinten kétszer kerül sor; a segédbíró jelzésére.

  Pontlevonások (ahol nincs külön jelölve, ott az összes szintre ugyanaz a levonás érvényes)

 · a kutya megváltoztatja a kezdő pozíciót: -2 pont

· a kutya a vezényszó ellenére nem változtat pozíciót: -3 pont

· a kutya a vezetője felé mozog: méterenként-1 pont

· a kutya a KV-hoz megy a gyakorlat befejezése előtt: I-es szint-1 pont

· II-es és III-as szint-2 pont

 Ha a kutya a gyakorlat befejezése előtt lábhoz megy, elveszti a lábhoz hívásért járó pontot, de az addig elért pontjai beszámítanak. A levonások az elért pontszámból történnek.

 5. Élelemmegtagadás / Elérhető pontszám

 I.-es szint: 5 pont II.-es és III.-as szint: 10 pont

 A gyakorlat leírása

I-es szinten egy darab élelmet dobnak a kutya felé valamikor fegyelmező gyakorlatok közben a bíró által meghatározott pillanatban és helyen (de nem egy másik feladat alatt. Tehát ez arra vonatkozik, hogy a bíró illeszti be a gyakorlatot tetszése szerint). II-es és III-as szinten 2 darab élelmet dobnak a kutya felé (akár egymás után, akár 2 különböző időpontban). A feladathoz használt élelem minden kutya esetében azonos. Ezen kívül II-es és III-as szinten 6, különböző fajtájú élelmet helyeznek el a pálya talaján. Tilos élelmet elhelyezni a tárgyválasztáshoz használt fadarabok 5 méteres közelében, valamint a tárgyőrzés feladathoz felfestett körök 2 méteres közelében.

Pontlevonások

I-es szint

II-es és III-as szint

a kutya megnyalja, megeszi, vagy a szájába veszi az élelmet - 5 pont -10 pont

a kutya az élelem eldobásakor elmozdul, méterenként -1 pont -1 pont

3 méteres, vagy annál nagyobb mértékű elmozdulás esetén -5 pont -10 pont

a KV közbelépése -5 pont -10 pont

a KV visszatérésekor elmozdul a kutya (a bíró megítélése szerint) – 2 pont         

 6. Eldobott tárgy behozása: Elérhető pontszám: 12 pont

  A gyakorlat leírása

A tárgy visszahozására 15 másodperc áll rendelkezésre. A tárgyat a verseny kezdete előtt sorsolással választják ki egy, a bírónak adott listából. A tárgy lehet például súlyzó, kuglibábú, henger, műanyag palack, táska stb. A kutyának meg kell tudnia fogni és a szájában tartania tárgyat. A behozandó tárgy súlya maximum 1 kg. A tárgyak anyaga üveg és fém kivételével bármi lehet. A KV a bíró jelzésére legalább 5 métere kidobja a tárgyat. A kutya a bíró jelzése után indítható; a visszahívásra egy vezényszó engedélyezett. A gyakorlat befejezése után a KV-nek meg kell várnia a bíró jelzését, hogy elhagyhassa helyét.

Pontlevonások

 plusz- vagy nem megengedett vezényszó-12 pont

vezényszó és testjel adása-2 pont

időtúllépés (a kutya 15 másodperc alatt nem tér vissza) -12 pont

a kutya a bíró jelzése előtt indul-4 pont

a kutya a bíró jelzése után késlekedve indul -2 pont

a kutya rágja a tárgyat, vagy játszik vele -1 pont

a kutya kiejti a szájából a tárgyat, alkalmanként-1 pont

a kutya nem ülve adja át a tárgyat -1 pont

  7. Tárgyválasztás / Elérhető pontszám: 15 pont (csak II-es és III-as szinten)

  A gyakorlat leírása

A gyakorlatra egy perc áll rendelkezésre. A keresendő tárgy számozott, nem használt fadarab, mely 15 cm hosszú és 2 cm széles. A fadarabot a KV választja ki magának a rendelkezésre álló számozott, egyforma fadarabok közül. A választás a lejelentkezéskor történik a bíró asztalánál. A KV egyből a zsebébe rejti azt anélkül, hogy a kutyának megmutatná. A sorszámot bemondja a bírónak.

Biztosítani kell, hogy minden versenyzőnél ugyanannyi ideig lehessen a tárgy. A KV a nála lévő tárggyal mindenben megegyező, de számozatlan fadarabok közé helyezi el a saját tárgyát. A fadarabot nem lehet a kutyának megmutatni, és úgy kell elhelyezni, hogy könnyen megközelíthető legyen. A feladat alatt a kutyát semmivel sem szabad zavarni. Azokat a számozástalan fadarabokat, amiket egy másik kutya a szájába vett, ki kell cserélni. Minden tárgyválasztás végeztével a zavaró fadarabokat egy tálra kell helyezni, és ügyelni kell rá, hogy ne nyúljanak hozzájuk.

 A gyakorlat menete (nincs feltüntetve a rendelkezésre álló idő)

A KV a segédbíró által kijelölt helyen hagyja a kutyáját, majd a kutya szeme láttára kiteszi a tárgyat a 30 méterre lévő képzeletbeli 1x1 méteres négyzetbe. Mialatt a KV visszatér a kutyához, kiteszik a szám nélküli fadarabokat a számozott mellé (a képzeletbeli négyzeten belül), attól kb. 25 centiméternyire. 2-es szinten három, 3-as szinten 4 tárgy van kihelyezve.

A bíró jelére a KV a „keresd és hozd” vezényszavak kiadásával kiküldi a kutyát. Megengedett, hogy a vezényszó kiadása előtt a kutya szimatot vegyen a KV kezéről, így téve egyértelművé számára, melyik gyakorlatról van szó. A behozott tárgyat a segédbírónak kell átadni, aki odaviszi a bírónak beazonosítás céljából.

 Pontlevonások

 · vezényszó és testjel használata -2 pont

· plusz vezényszó a kiküldésre -15 pont

· a kutya nem hozza be a tárgyat, vagy túllépi az időkeretet -15 pont

· a kutya a bíró jelzése előtt indul -4 pont

· a kutya a bíró jelzése után, késlekedve indul -2 pont

· a kutya rágja a tárgyat -1 pont

· a kutya kiejti a szájából a tárgyat, alkalmanként -1 pont

· a kutya nem ülve adja át a tárgyat -1 pont· a kutya elhagyja a helyét (2 méternél messzebb) mielőtt a KV visszatér hozzá -15 pont

 · a kutya a megengedett 2 méteres körön belül elmozdul, méterenként-1 pont

· a kutya rossz tárgyat hoz be -15 pont

  I.  Ügyességi gyakorlatok

 Egyes szinten a KV választhat a háromféle akadály közül, döntését a lejelentkezéskor jeleznie kell a bíró felé. Kettes szinten az akadály (20 pont) kötelező, és a KV-nek a palánk (2,1 m= 15 pont) és a távolugrás (3,5 m= 15 pont) között kell választania.

 A következő instrukciók mindhárom akadálytípusra vonatkoznak:

 a KV kellő távolságra hagyja kutyáját az akadály előtt

a KV rögtön elfoglalja helyét az akadály mellett lévő (jobb- vagy baloldalon) kijelölt négyzetben, közvetlen az akadály mellett

ha a kutya elhagyja a helyét a vezényszó elhangzása előtt, a KV köteles korrigálni a kutyát, és így egy lehetőséget elveszít

mindhárom akadály leküzdését háromszor lehet megkísérelni (csak az „oda” irányra vonatkozik)

az akadálynál a háromszori próbálkozás oda-vissza irányra vonatkozik. Ha a kutya nem ugorja meg visszafelé az akadályt, a KV azon a helyen, ahol a kutya megállt, újra pozícióba helyezheti az ebet. Ezután el kell foglalnia az akadály mellett kijelölt helyet, és a bíró jelzésére folytatható a gyakorlat

ha a kutya az akadályok bármelyikét nem tudja teljesíteni, a KV nem kérheti sem a magasság/ hosszúság növelését, sem a csökkentését.

a parancsot csak szóval lehet kiadni, minden testjel, mozdulat büntetendő. A KV szemmel kísérheti a kutya munkáját természetes testtartásban, de fixíroznia már nem szabad.

az akadályok teljesítése után a gyakorlat két módon fejezhető be. A KV behívhatja lábhoz a kutyát, ez esetben 10 másodperc alatt be kell érnie a kutyának. Visszahívó vezényszó kiadható, de nem kötelező. A másik mód: a kutya az ugrás befejeztével helyben maradásban várja meg a KV-t.

pontlevonással jár, ha a kutya a vezényszó ellenére nem marad az akadály mögött.

a KV csak a bíró jelzésére hagyhatja el az akadály mellett kijelölt helyét

a KV nem mutathatja meg a kutyának az akadályokat a gyakorlat kezdete előtt

 1.         Palánk / Elérhető pontszám: 15 pont

Magasság(m)

1,8

1,9

2,0

2,1

2,2

2,3

I-es szint

15

-

-

-

-

-

II-es szint

12

13

14

15

-

-

III-as szint

5

7

9

11

13

15

A palánk alja, 1 méteres magasságig rögzített, a felett rögzítés nélkül falécekből áll. A lécek 10 cm magasak, és kb. 27-30 mm vastagságúak. A palánk szélessége 1,5-1,9 méter. A leugrást megkönnyítendő, a palánk túloldalára egy rámpa van szerelve. A rámpa „teteje” a palánk aljától számítva 1,7 m magasan van, míg az alja a földön 1,2 méternyire a palánktól. A rámpán 30 centiméteréként kapaszkodólécek vannak felszerelve. A rámpa szerepe fontos a palánk stabilitásában is. A könnyű mozdít hatóság érdekében a palánk fordított „T” betűt mintázó lábakon áll.

 2. Távolugrás /Elérhető pontszám: I-es szint: 15 pont II-es és III-as szint: 20 pont 

Hosszúság (m)

3.0

3.5

4.4

 

 

 

 

   3. Akadály/ Elérhető pontszám: I-es szint: 15 pont II-es és III-as szint: 20 pont

Magasság (m)

1,0

1,1

1,2

I.-es szint

15

-

-

II.-es és III.-as szint

12

26

20

I.-es szinten az akadály magassága 1 méter, amit oda-vissza kell megugrani. A gyakorlat hibátlan végrehajtása 15 pontot ér (7,5 + 7,5= 15 pont). Az akadály felső 1,5 méter széles, 0,6 méter magas, és könnyen elmozdul. Ennek a tetején van egy deszka, ami szintén 1,5 m széles, de csak 0,3 m magas. A legkisebb érintésre is leesik, így védi a kutyát a sérüléstől. Az akadály magassága állítható. Sem az akadály előtt, sem mögött nem lehet árok.

 A gyakorlat leírása

Az akadály leküzdése után a KV csak egy vezényszót adhat ki, hogy a kutyát a kívánt pozíció felvételére utasítsa (testjel nem alkalmazható). A bíró jelére indítható a kutya vissza, ekkor már vezényszó és testjel is kiadható egyszerre. Minden plusz vezényszó büntetendő. Lábhoz kerüléshöz szintén egy vezényszó adható ki.

Pontlevonások (mindhárom akadályra vonatkozóan):

a bíró jelzése előtti indulás + egy lehetőség elvesztése -4 pont

a bíró jelzése utáni indulá-2 pont

vezényszó és testjel együttes kiadása -2 pont

az ugrás megtagadása, az akadály kikerülése (bármely irányban) -4 pont a léc leverése (bármely irányban) -2 pont -ha a kutya nem veszi fel az akadály után a kiadott pozíciót (abban az esetben, ha a vezényszót a KV kiadta) - 2 pont bármilyen plusz vezényszó a helyben maradásra, a pozícióra vagy a visszahívásra - 2 pont plusz vezényszó az akadály leküzdésére -5 pont

a kutya nem hajtja végre a lábhoz kerülést 10 másodpercen belül -2 pont

Pontlevonások (csak az akadályra vonatkozóan):

testjel és vezényszó együttes kiadása az akadály leküzdése után a pozíció felvételére -2 pont

akadály érintése (bármilyen irányban) -1 pont

verőhiba, vagy erőteljes érintés (akkor is, ha a lécet nem veri le) - 2 pont

VI. Őrző védő gyakorlatok

1. Szembe támadás bottal /Elérhető pontszám:

I.-es szint (akadály nélkül): 50 pont

II.-es szint (akadállyal): 40 pont

III.-as szint (akadállyal): 50 pont

 A pontok eloszlása:

 -indulás: 10 pont

-támadás: 30 pont (I.-es és III-as. szint) 20 pont (II.-es szint)

- befejezés, visszahívás: 10 pont

Rendelkezésre álló idő: 10 másodperc.

Távolság:

 I.-es szint: 30 m II.-es szint: 40 m III.-as szint: 50 m

Megengedett:

-fenyegetés

-megfélemlítés

-maximum 2 lépésnyire „rámenni” a kutyára

-ha a kutya elvéti a fogást, a segéd próbálhat elmenekülni

-felsőbb szinteken a bot helyett lehet valamilyen más kelléket használni

-egyes szinten a segédnek úgy kell mozognia, hogy a karjai és lábai a kutya számára elérhetőek legyenek

Tilos:

-kitérni a fogás elől a fogás előtti pillanatban

-a kutya szándékos megütése

-kifejezetten tilos minden olyan viselkedés vagy mozdulat, ami a kutyának fájdalmat okozhat. Ha ez megtörténik, a segédet azonnal le kell léptetni, és tevékenységét jelenteni kell.

Akadályok:

-természetes árok, vagy műanyag vizes cső (max. vízmélység: 20 cm)

-szalmabálák

-autógumik

-rúdra függőlegesen felfüggesztett szalagok

-háló

Az akadályok nem lehetnek 80 cm-nél szélesebbek. A vizes akadály maximum 25 centiméternyire emelkedhet ki, a többi akadály magassága sem haladhatja meg a 80 centimétert. Az akadályok 8-10 méter hosszúak (keresztirányban).

A bírók figyelik és értékelik a kutya viselkedését az akadály leküzdése közben. Az akadályok sem sérülést, sem fájdalmat nem okozhatnak a kutyának. Az akadály szerepe tulajdonképpen az, hogy lelassítsa a kutyát fogás előtt, így jól felmérhetővé válik a kutya viselkedése, bátorsága a bottal vagy az egyéb zavaróeszközzel való közvetlen szembe találkozáskor. Emellett pedig a sérülésveszélyt is csökkenti. A segéd az akadálytól 3-5 méterre, annak közepén várja a kutyát. Elhelyezkedését mindig a kutya sebessége határozza meg: akár hátrébb is mozoghat, hogy elkerüljön egy nagy erejű frontális ütközést. Ha szükséges, kijelölt helyét mindig meg kell tisztítania (pl.: elszakadt szalagoktól, vagy felborított báláktól).

A segéd a gyakorlat befejezéséig mozog, a lehíváskor azonban mozdulatlanná válik.

Pontlevonások

I. és III. szint

II. szint

· a bíró jelzése előtti indulás (! -10 pont -10 pont

. a bíró jelzése előtti indulás (második start) -50 pont -40 pont

· a bíró jelzése utáni indulás -5 pont -5 pont

· plusz támadásra felszólító vezényszó (csak egy megengedett) -10 pont -10 pont

·bármilyen nem megengedett viselkedés (gyakorlat előtt vagy alatt) -50 pont -40 pont

· késlekedés a fogással (másodpercenként) -3 pont -2 pont

·fogásváltás (alkalmanként) -1 pont-1 pont

· a kutya tartja a fogást a vezényszó után is másodpercenként (1 másodperc késlekedés még, megengedett) -2 pont -2 pont

· a kutya visszafog a gyakorlat befejezése után -2 pont -2 pont

·plusz visszahívó vezényszó (csak egy megengedett) -5 pont -5 pont

·ha a kutya nem fog a visszahívás pillanatában (pluszban annyiszor vonnak, ahány másodpercen át nem fog a kutya) -5 pont -5 pont

· a kutya nem ér be a vezetőhöz 30 másodperc alatt -10 pont -10 pont

·bármilyen nem megengedett viselkedés a gyakorlat végrehajtása után -10 pont -10 pont

· a kutya nem támad, vagy nem fog -50 pont -40 pont

·a KV elhagyja a kiindulási vonalat (a KV a vonal mögött mozoghat, hogy kutyáját mindig

szemmel tarthassa, de visszahíváskor mozdulatlannak kell lennie) -50 pont -40 pont

 · a KV gyakorlásként hajtja végig a feladatot -50 pont -40 pont

· a kutya tétovázik az akadály leküzdésekor -5 pont -5 pont

· a kutya megkerüli az akadályt (vissza felé nem büntetik) -20 pont -20 pont

2.     Szembe támadás zavaró eszközzel

Elérhető pont szám: II-es, III.-as szint:30 pont Távolság: 30 méter

Megengedett eszközök (a kutyát nem lehet megütni velük):

 - (lombos) faág, kereplő

-  ruha, újságpapír

-  műanyag fólia vagy- zsák

-  műanyag vödör (üres, vagy teli)

- bármilyen zajos, de ártalmatlan tárgy stb.

Bármit is használjanak zavaró eszközként a gyakorlat során, az nem fedheti le a fogás alatt a kutya testét teljesen. A zavaró eszközök a kutya bátorságát hivatottak felmérni; a segéd semmi esetre sem használhatja őket úgy, hogy kifejezetten fogásra csábítsa velük a kutyát. A gyakorlatra vonatkozó általános rendelkezések, pontlevonások megegyeznek a „szembe támadás bottal” gyakorlatra vonatkozókkal.

 1.     Menekülő elfogása

 Elérhető pontszám: I-es szint: 50 pont II-es, III.-as szint:30 pont

 A pontok eloszlása:

-indulás: 10 pont

-támadás: 30 pont (I. szint)10 pont (II.-es és III.-as szint)

- befejezés, visszahívás: 10 pont

Távolság: 30-40 méter Rendelkezésre álló idő: 10 másodperc

 A gyakorlat leírása:

A segéd menekül, anélkül, hogy hátra nézne, vagy megpróbálna kitérni a kutya elől. Revolverrel van felszerelve, melyből fogás közben 2 lövést ad le. Energikusan, de nem brutálisan védekezik; megpróbálja hatástalanítani a kutya támadását. Amikor a KV kiadja az „ereszd” parancsot, a segéd azonnal mozdulatlanná válik.

Pontlevonások:

Megegyezik a „szembe támadás bottal” gyakorlatnál leírtakkal.

 2.     Megállított támadás (csak III.-as szinten)

Távolság: 30-40 méter Elérhető pontszám: 30 pont Pontok eloszlása: -indulás: 10 pont -támadás: 20 pont Pontszámítás: A megállított támadás gyakorlat pontjait úgy számolják, hogy a két korábbi szembe támadás gyakorlaton elért pontok összegének harmadához hozzáadják a konkrét gyakorlat indulásakor kapható pontokat.

Vagyis:

-szembe támadás bottal: max. 30 pont (itt a fogásra adható pontszámot veszik alapul, nem számít bele sem az akadály leküzdéséért, sem a visszahívásért adható pont)

-szembe támadás zavaró eszközzel: max. 30 pont

30+30= 60/3= 20 pont – ehhez adható még az indulásra max. 10 pont = 30 pont

Példák:

1.

-kapott pontok: 28+26=54/3=18

-indulásra kapott pontok: 10, a kettő együtt 28 pont

-levonás: a visszahíváskor a távolság 5 m= -4 pont

-összesen: 24 pont

2.

-kapott pontok:30+30=60/3=20

-indulásra kapott pontok: jelzés utáni indulás-5 pont (10-5), a kettő együtt 25 pont

-levonás: a visszahíváskor a távolság 2m, nincs levonás

-összesen:25 pont

A gyakorlat leírása: Minden KV sorshúzással dönti el, hogy a két menekülő elfogása gyakorlat közül melyikkel kezd. A sorshúzás eredményét csak a bíró ismeri.

A kutya indítása után a segédbíró piros zászlót mutat fel, amennyiben az első gyakorlat „megállított támadás”, és azonnal meg is érinti a KV vállát, így adva jelzést a visszahívásra. Ha a páros „menekülő elfogása” gyakorlattal kezd, akkor a segédbíró fehér zászlót mutat fel.

A segéd minden esetben úgy mozog, fut, viselkedik, hogy ne utaljon arra, ha éppen megállított támadás a gyakorlat.

Megállított támadás esetén a visszahívás ellenére a segéd tovább fut (mintha menekülő elfogás gyakorlatról lenne szó), de a kutyát nem provokálhatja, és a revolvert sem sütheti el.

Pont levonások: indulásra vonatkozó levonások megegyeznek az egyéb őrző védő gyakorlatoknál leírtakkal

a kutya fog: -30 pont

a kutyát a segédtől 3 méterre, vagy azon belül hívja vissza a KV: nincs levonás

a kutyát a segédtől 3 méternél távolabb hívja vissza a KV: méterenként -2 pont

3.     Fürkészés, felugatás, kísérés

Elérhető pontszám: II.-es, III.-as szint: 40 pont

 Pontok eloszlása:

-fürkészés és felugatás: 10 pont

-kísérés: 30 pont 

A gyakorlat leírása:

Hat fix és egy mozdítható rejtekhelyet helyeznek el a pályán, a mozdíthatót a bíró utasításai szerint. A fürkészésre és felugatásra rendelkezésre álló idő 2 és 3 perc között van, a bíró rendelkezései szerint (figyelembe véve a talaj állapotát). Abban az esetben, ha a kutya elvesztené érdeklődését a harmadik szökési kísérlet után, a bíró a pontlevonás mellett újabb szökési kísérletet rendelhet el. A feladat tulajdonképpen a kutyáknak azon képességét demonstrálja, mely szerint képesek egy menekülni próbáló „rosszfiút” elkapni, és bekísérni a gazdához. Mindeközben a segédnek is úgy kell viselkednie, mintha egy nyakon csípett bűnöző lenne, aki mindent megtesz, hogy elmenekülhessen. A bemutatókutya pályára lépése előtt a bíró részletesen ismerteti a segéddel a kísérés útvonalát, a kívánt viselkedést a gyakorlat közben. Szem előtt tartva a mondioring szellemiségét és a gyakorlat követelményeit, a megfelelő egyensúly megtalálására törekedve ad iránymutatást.

Ugróakadályokat tilos használni a gyakorlat alatt, de egyéb akadályokat igénybe lehet venni, maximum 2 szökés erejéig. Tilos helyben maradás parancsot kiadni az egyes szökések megakadályozása után a kutya helyben tartására. A gyakorlat legvégén a visszahívás előtt a kutya neve kimondható. A rejtekhely területén az esetlegesen felfestett talajjelzéseket el kell távolítani.

A KV és kutyája a segédbíró vezetésével elhagyják a pályát. A bíró jelzésére térnek vissza, amikor a segéd már elfoglalta búvóhelyét. Ha a kutya nem találja meg a segédet a rendelkezésre álló idő alatt, a gyakorlatot nulla ponttal befejezi. Ha a kutya megtalálja ugyan a segédet, de nem jelzi ugatással, az összes, fürkészésre adható pontot elveszti. A KV a bíró jelére a rejtekhelyhez megy, és a gyakorlatot onnan tovább folytathatja.

Ha a kutya a fürkészésre adott időn belül a vezetőjéhez 3 méternyire visszamegy, a KV adhat plusz vezényszót pontlevonás mellett. Ha a kutya befog a rejtekhelyen, akkor az összes fürkészésre, felugatásra adható pontot elveszíti, függetlenül attól, hogy a fogás előtt ugatott vagy sem. Ha a kutya nem találta meg a segédet, de ennek ellenére ugat, pontlevonást eredményez.

A bíró (vagy a bírói gárda valamelyik tagja) úgy helyezkedik, hogy pontosan lássa, mi történik a rejtekhelyen. Ha a kutya nem eléggé figyelmes, vagy nem ugat, a bíró jelt adhat a segédnek a szökésre, és minden egyes megtett méterért pontlevonás jár. Ha a kutya jól ugat, és őriz, a KV a bíró jelére elindulhat a rejtekhelyre. Kihívja a segédet a rejtekhelyről, és indulásra utasítja. A segéd elindul, és minden esetben tökéletesen követi a bíró által előzetesen kijelölt útvonalat, így téve lehetővé az egyenlő elbírálás lehetőségét minden egyes kutyánál. A segéd mozgása természetes, és törekednie kell, hogy amennyire lehetséges, minden kutyánál ugyanúgy mozogjon, viselkedjen. A kísérés alatt háromszor kell szökést megkísérelnie, saját belátása szerint, figyelembe véve az adott kutya éberségét, viselkedését (nem számít bele a bíró utasítására történő szökés a rejtekhelyről). A segéd addig „szökik”, amíg a KV a bíró jelére nem adja ki az „ereszd” vezényszót. A kutyának legalább 3 másodpercig fognia kell. A kísérés közbeni szökéseknél nem jár pontlevonás a segéd szökés alatt megtett útjáért (vagyis, ha a kutya csak 5 méter után éri utol, nem vonnak le pontot). Ha a kutya vezényszó előtt ereszt, a segéd tovább menekül. Az eresztések után a segéd csak a bíró jelére indulhat el újból a kijelölt útvonalon. A KV a kísérés alatt legalább 3 méter távolból követi a segédet vagy annak háta mögött, vagy vele egy vonalban, de megelőzni nem előzheti meg. A gyakorlatsor végét a bíró jelzi, ekkor a KV felszólítja a segédet, hogy álljon meg, mire az azonnal mozdulatlanul megáll, a kutya őrzi. A KV ekkor hívja lábhoz a kutyáját.

Pontlevonások: plusz vezényszó (csak egy megengedett) -10 pont

a kutya nem indul a segéd keresésére plusz vezényszó ellenére sem:40 pont

a kutya nem találja meg a segédet a rendelkezésre álló idő alatt-40 pont

a kutya befog a rejtekhelyen-5 pont

elégtelen őrzés esetén a bíró által elrendelt szökésnél a segéd által megtett útért (amíg a kutya nem tud fogni): méterenként-1 pont

a kutya kísérés közben fog, vagy visszafog eresztés után: alkalmanként-2 pont

plusz „ereszd” vezényszó: alkalmanként-2 pont

a kutya hagyja a segédet szökni, méterenként-1 pont

a KV 3 méternél közelebb megy a segédhez kísérés alatt: a kutya ugat, de nem találta meg a segédet-10 pont -5 pont

a kutya nem őriz szorosan legalább 5 másodpercig: -5 pont

4.    A Kutyavezető megvédése

Elérhető pontszám: 30 pont (I, II, III szint) Rendelkezésre álló idő: 10 másodperc

 A gyakorlat 5 fő elemből áll:

- minden esetben a gyakorlat legelején a KV és a segéd kezet fognak. A bíró dönti el, hogy szóban is üdvözöljék egymást, vagy sem. Ha igen, az üdvözlésnek tökéletesen hétköznapinak kell lennie.

-a gyakorlat nehézsége szintenként változik

-minden szinten a segéd fellépése egyértelműen agresszív; a segéd két kézzel támad

- a támadást 2 másodpercig „mímelik”. Ha a kutya ez alatt a 2 másodperc alatt támadásba lendül, akkor a gyakorlat folytatódik, ellenkező esetben a bíró megszakítja azt.

-a kutya csak akkor támadhat, ha vezetőjét támadás éri

A kézfogást mindig a segéd kezdeményezi. A gyakorlat irányvonalát a bíró a bemutatókutya pályára lépésekor ismerteti (csakúgy, mint a lábnál követés esetében). Ezen változtatni csak a bemutatókutya szereplése után lehet, indokolt esetben. A segéd zavaró eszközt nem használhat provokációra, csak önvédelemre. A segéd két kézzel támadja meg a KV-t, és ezt a támadási pozíciót 2 másodpercig fenntartja.

A segéd megpróbálkozhat a kutya figyelmének elterelésével, pl.:

-incselkedik a kutyával

-harmadik személyt támad meg, így próbálva támadásra ösztönözni a kutyát

-a KV-t ingerli, és megpróbál belőle agresszivitást kicsikarni, és így valódi szituációt teremteni stb.

A bíró jelére történik az eresztés, amit követően a kutyának 5 másodpercig őriznie kell a segédet. Ezután ér véget a gyakorlat, és hívható lábhoz a kutya. A KV-nek a gyakorlat alatt legalább 3 méterre kell állnia a segédtől.

Pontlevonások:

a KV beszél a kutyához a start jelzés után - 30 pont

a kutya a kézfogás előtt/alatt támad- 30 pont

a kutya a kézfogás után, de az agresszív fellépés előtt támad (a támadásra kijelölt helytől számolt méterek után kap büntetőpontot; méterenként) -2 pont

a kutya 1 méternél távolabbra eltávolodik a vezetőjétől, méterenként -1 pont

a kutya 10 méternél messzebbre távolodik a vezetőjétől - 30 pont

a kutya harmadik személyt támad meg - 30 pont

a kutya nem támad a vezetőjét ért támadást követő 2 másodpercen belül - 30 pont

a KV bátorítja a kutyát, vagy 3 méternél közelebb áll a segédhez - 30 pont

a kutya az eresztés után visszafog, alkalmanként - 2 pont

a kutya a gyakorlat végén nem ér be lábhoz 10 másodperc alatt - 5 pont

a kutya nem őriz - 5 pont

5.   Tárgyőrzés

Elérhető pontszám: 30 pont, csak III-as szinten

A gyakorlat leírása: A pálya talajára két koncentrikus kört festenek fel (2 és 5 méteres átmérővel), ezek közepébe tetszőlegesen kiválasztott tárgyat helyeznek el. A gyakorlat alatt két védőfelszerelésbe öltöztetett segéd is lehet a pályán, de mialatt az egyik segéd dolgozik, a másiknak 10 méternyire kell állnia tőle. A segéd háromszor kísérli meg ellopni a tárgyat, ha ez bármelyik kísérletnél sikerül neki, a gyakorlatot megszakítják, és a páros nulla ponttal zárja azt. A hibákért járó levonás minden egyes lopási kísérletnél ugyanúgy történik.

Mindhárom kísérlet során a segéd zavaró eszközöket használ, hogy elterelje a kutya figyelmét. A gyakorlatsort az összes kutya esetében azonos módon kell végrehajtani. A segéd a zavaró eszközöket sosem használhatja „pajzsként”, hogy a kutyád meggátolja a fogásban. Csak olyan eszköz használható, amin a kutya át tud hatolni. A gyakorlat során használt eszközöknek nem kell megegyezniük az egyéb versenyszámokban használtakkal. A segéd szándékosan nem dobhatja le ezeket az eszközöket az 5 méteres körön belülre.

Az őrzendő tárgy nem jelenthet veszélyt a kutyára.

A gyakorlat alatt kiemelt jelentőséggel bír, hogy a kutya mikor (illetve a tárgytól hány méterre) támadja meg a segédet. Ha a segéd zavaró eszközzel közelít, akkor a távolságot a kutya, és az eszköz kutya felé eső oldala között mérik. Ha a segéd eszköz nélkül közelít, akkor a kutya és a segéd testének a kutyához legközelebb eső része között számítandó a távolság. A földre felfestett körök szerepe nagyon fontos a távolságok felmérésében, így, ha elmosódnak a vonalak, helyre kell őket állítani.

A KV a 2 méteres kör közepére helyezi a tárgyat, és a kutyát annak őrzésére utasítja, majd elhagyja a pályát, és beáll a kijelölt rejtekhelyre. A segéd az 5 méteres körbe lép. Viselkedése természetes, nem agresszív, és nem próbálja meg felhívni magára a figyelmet. Ha a kutya beengedi őt a 2 méteres körbe, akkor onnantól kezdve 30 másodperc áll rendelkezésére, hogy ellopja a tárgyat. Bevethet minden cselt, trükköt, hogy elvonja a kutya figyelmét, és ellophassa a tárgyat. Ha a kutya megfogja a segédet, akkor az 2 másodperc kivárás után lassan hátrálni kezd a körből. Amennyiben esetleg megfogta volna a tárgyat, és a kutya akkor, vagy közvetlenül utána fogja meg, a segédnek a lehető leghamarabb le kell tennie a tárgyat a földre, és csak utána hátrálhat ki a körből. Ha a kutya a segédet nem fogja meg, de a szájában tartja a tárgyat, vagy ráteszi a mancsait, a segédnek ki kell löknie azt a 2 méteres körön kívülre, hogy a bíró az őrzést „nem megfelelő” - nek vegye. Hogy pontosan meg tudja határozni, a kutya hol lendült támadásba, vagy meddig tartotta meg a fogást a hátráló segéden, a bíró a segéddel ill. a kutyával egy vonalba helyezkedik. A bíró mindig fenntartja magának a jogot, hogy az általános szabályok értelmében akkor is levonjon pontot, ha a kutya bár hatékonyan, de mégsem teljesen szabályosan őrizte a tárgyat.

Pontlevonások:

a kutya a 2 méteres körön belül fogja meg a segédet anélkül, hogy az a tárgyat megérintené

nincs levonás

a kutya a 2 méteres körön belül fogja meg a segédet, és a fogást megtartja a kör határáig

nincs levonás

a kutya a 2 méteres körön belül fogja meg a segédet, és a fogást a 2 méteres kör határán túl is tartja, méterenként -1 pont

a kutya az 5 méteres kör határán túlra „húzatja” magát a segéddel -15 pont

a kutya az 5 méteres kör határán túlra „húzatja” magát a segéddel, és nem ereszt 10 másodpercen belül -30 pont

a kutya csak azután fog, hogy a segéd ellopta a tárgyat, a segéd által megtett út vonatkozásában, méterenként (de 5 méteren belül) -1 pont

a segéd ellopja a tárgyat, és a kutya 5-10 méteren belül tud csak fogni-15 pont

a segéd 10 méternél messzebb viszi a tárgyat, a kutya nem fog-30 pont

a kutya otthagyja a tárgyat, és a segédet a 2 kör közötti zónában fogja meg-5 pont

a kutya megfogja a segédet, mielőtt az az 5 méteres körbe belépett volna (gyakorlat vége) -30 pont

https://mondioringsport.wordpress.com/mondioring-szabalyzatok/