ZTP szabályzat ADRK

Anhang: ADRK-Richtlinien für eine Zuchttauglichkeitsprüfung (ZTP)

ADRK irányelvek tenyésztési alkalmassági vizsgálathoz (ZTP)

Tartalomjegyzék:

§ 1     Cél

§ 2     Végrehajtás

§ 3     Elismerés

§ 4     Előfeltétel

§ 5     Határidő védelem

§ 6     Részvétel

§ 7     Kiképzési és végrehajtási szabályzat

§ 8   ​​ A tesztvezető és a fajtafelelős feladatai a ZTP napon

§ 9    A kutyák elhelyezése

§ 10  Vizsgálati rend

11. §  Bírói megállapítások

12. §  A kutya fejlődési rendellenességei

13. §  Mely kutyák nem mutathatók be egy ZTP-n

14. §  A tesztvezető által benyújtandó dokumentumok a ZTP szerint

15. §  A törzskönyvi bejegyzések

16. §  A gyakorlati megvalósítás tenyésztési alkalmassági vizsgálat

§ 17.  FCI Rottweiler jóváhagyása Ausztriából

§ 18.  Engedélyezés külföldről származó rottweilerekre

Melléklet:

- Tenyésztési alkalmassági vizsgálat (karaktervizsgálat) végrehajtási előírásai

1. §     Cél A tenyésztési alkalmassági vizsgálat célja a tenyésztésre alkalmas rottweilerek meghatározása és a nem megfelelő kutyák kizárása a tenyésztésből.

2. § A végrehajtás az ADRK feladata kérésre átadja országos vagy kerületi csoportjainak. Csak az ADRK tenyész bírója jogosult lefolytatni, aki szerepel az ADRK bírói jegyzékében.

3. § A minősítést csak akkor ismerik el, ha azt az ADRK által jóváhagyott nyilvános ZTP-n ítélték oda, időzítették és közzétették az egyesület DER ROTTWEILER szaklapjában.

4. § Az időpont védelem feltétele legalább 8 kutya részvétele és megfelelő terep rendelkezésre állása. A résztvevők maximális száma: napi 15 fő és maximum három ismétlő. Az országos csoportok létszámától függetlenül kevesebb kutya esetén is adható előjegyzési védelem, de a költségtérítés alapja 8 kutya. Minimális regisztrációs szám: 5 kutya.

5. § A ZTP-re vonatkozó dátum védelem iránti kérelmet két hónappal korábban kell benyújtani, és a regisztrációs határidő lejárta előtt közzé kell tenni a Der Rottweilerben.

1.      A dátum védelmet az állami vagy kerületi csoportok külön nyomtatványon kérik. A BG indítványokhoz a nemzeti csoport vagy elnökének jóváhagyása szükséges.

2.      A pályázatnak tartalmaznia kell a fellépő csoport és a rendezvényvezető nevét és címét. Ezen túlmenően pontos tájékoztatást kell adni a vizsgálati helyszín helyéről és a ZTP indulásáról.

3.      A ZTP védettnek minősül, ha a visszaigazolást a méneskönyvi hivatal adta ki, és a tesztet védett eseményként közzétették a közlönyben.

4.      A VDH nemzetközi vagy általános kiállítását vagy különleges törzskönyvi kiállítást követő ZTP-t ugyanazon a napon nem fogadjuk be.

5.      Az engedélyezés részeként fajta alkalmassági vizsgálat is elvégezhető.

6. § Részvétel

1.      Minden, a tenyésztési szabályzat előírásai szerint tenyésztett rottweiler tulajdonos részt vehet kutyájával ZTP-n, ha a kutya legalább 18 hónapos és legfeljebb 6 éves (6 éves korig) a teszt napján, és nincs kitiltva egy tesztről vagy kiállításról. A csípő (HD) és a könyökízületek (ED) értékelése és a JLPP eredménye igazolt.

A vizsgáknak rendelkezésre kell állniuk, és igazolni kell a sikeres BH-tesztet.

2. A ZTP-be kutyát a rendezvényszervező írásban történő bejelentésével és: 

a) az eredeti törzskönyv bemutatásával lehet regisztrálni.

b) Az előadási füzet elülső és hátsó oldalának teljes másolata. Minden vizsgálati adat (teszt dátuma, helyszín, teszt szint, pontszámok, kutyavezető, bírók stb.) egyértelműen felismerhetőnek kell lennie

c) A tárgyévre érvényes ADRK tagsági igazolvány másolata a kutyatulajdonostól / adott esetben minden kutyatulajdonostól és a kutyavezetőtől. Az érvényes eredeti tagsági igazolványokat kérés nélkül be kell mutatni a ZTP napján.

d) Korábbi halasztás utáni ismételt szűrések esetén minden korábbi szűrés eredeti ZTP-jelentését kérés nélkül kell benyújtani.

7. § Kizáró és végrehajtási rendelkezések

Az idővel védett ZTP-t a következő rendelkezések szerint kell végrehajtani:

1. A vizsgavezető a jegyzőkönyveket elfogadja, ellenőrzi azok hiánytalanságát és kezdeményezi a szükséges kiegészítéseket, javításokat. A törzskönyvi iroda utasítást kapott, hogy csak a teljes dokumentumokat dolgozza fel.

2. A beérkezett jelentéseket a vizsgálatvezető a benyújtott dokumentumok alapján listába veszi. Ennek a következő információkat kell tartalmaznia:

a)   A kutya neve

b)   születési dátum 

c)   Tenyész könyv száma

d)  A tulajdonosok és kezelők neve és címe

e)  A tulajdonosok és kezelők ADRK tagsági száma

Ezt a listát előre, legkésőbb a regisztrációs határidő lejártát követő 3 napon belül el kell juttatni a méneskönyvi irodába. Az eredménylistát a hozzá tartozó dokumentumokkal a ZTP után azonnal be kell küldeni a méneskönyvi irodába.

A ZTP regisztrációs határideje lejárta után a vizsgavezetésben és a kutyavezetőkben bekövetkezett változást be kell jelenteni az ADRK irodájában. Ha ez rövid időn belül már nem lehetséges, az érintettek jogosultságát az ADRK iroda utólag ellenőrzi. Ha illetéktelen személyek hivatalba léptek, az a szóban forgó kutya vagy a teljes ZTP tenyésztési alkalmasságának megtagadásához vezet.

3.  A tagsági számokat fel kell tüntetni, listát kell vezetni a díjak rögzítéséhez.

8. § A tesztigazgató és a fajtafelügyelő feladatai a ZTP napon: A vizsga napján a vizsgavezetőnek és a fajtafelelősnek gondoskodnia kell arról, hogy a bíró zavartalanul tudjon dolgozni, valamint, hogy az alábbi eszközök és segédek rendelkezésre álljanak:

1.      Testmérő, mérőszalag, asztal és ülés

2.      Gépírónő számítógéppel (laptoppal) és nyomtatóval a jelentések elkészítéséhez

3.      tapasztalt segítő a megfelelő felszereléssel és érvényes ADRK segítői azonosítóval

4.      üres pisztoly, műanyag kannák kövekkel

5.      Legalább 1 x 2 méter vízszintes talaj (esetleg deszkaburkolat) a szükséges mérésekhez

6.      egy mérleg

A felelős tenyésztőgondnok nagyrészt segíti a bírót a tenyésztési alkalmassági vizsgálat gyakorlati végrehajtásában.

9. § Minden kutyát úgy kell elhelyezni, hogy ne zavarja a vizsgálat menetét, vagy saját magát ne zavarja. A vizsgálati területre vagy oda kutyát kérés nélkül nem lehet bevinni.

10. § A vizsgálat rendben történik

1.      Hímek

2.      Szukák

A hivatalban lévő tenyész bíró a kutyát azonosítja, tetoválás vagy a mikrochip száma alapján és mintát vesznek a szájnyálkahártyából a DNS-profil létrehozásához.

Az egyes kutyák értékelése:

a)   típus, testfelépítés, végtagok, járás, fogak, szőr stb. szerint.

b)    Zajérzékenység (a patron vastagsága legalább 6 mm), pártatlanság a csoportban

c)   Karakterértékelés – őrző-védő gyakorlatok

11. § A bíró által tett nyilatkozatokat a „Tenyésztési alkalmassági vizsgálat eredménye” nyomtatványba kell beírni, miután minden egyes kutyát megvizsgált és aláírt a kutya. A bíró döntése akkor válik jogerőssé, ha elhatározását a fajtavezető fő tenyészőr megerősítette, és a tudomány mai állásának megfelelő módszerrel DNS-profilt készítettek. Csak ezután lehet a kutyát tenyésztésre használni. A tenyésztési alkalmassági nyilatkozat a tenyésztési kor eléréséig érvényes, kivéve, ha a tenyésztési alkalmaságot a fő tenyésztőgondnok a tenyésztési bizottsággal együttműködve megtagadja. Erről ajánlott levélben értesíteni kell a kutya tulajdonosát.

12. § Ha egy kutyán fejlődési(kiképzési) rendellenességek mutatkoznak, vagy ha az előírt jellemzők nem teljesülnek, a bíró két-hat hónapra halaszthatja a kutyát. A határidő lejárta után a kutya ismét bemutatható. A tenyésztési alkalmassági vizsgálaton elhalasztott rottweilerek kétszer mutathatók be a tenyésztési alkalmassági vizsgálatra. Ha nem sikerül, ezek az állatok tenyésztésre alkalmatlanok.

Ha olyan rottweilert mutatnak be, amelyik tétre harap, nem szabad megítélni. Az ilyen hibás kutyákat nem lehet visszavinni a ZTP-be 2 és fél   éves vagy annál idősebb korukig. A tenyésztési alkalmaságot akkor ítélik meg, ha a fogak nem változtak.

13. § Tilos a ZTP-n olyan kutyát vezetni, amely az eljáró bíró vagy a vele közös háztartásban élő személy tulajdonában vagy birtokában van. Azoknál a kutyáknál, amelyek a védőmunkás tulajdonában vagy birtokában vannak, másik védőmunkást kell kihelyezni. A vizsgálatvezető maga nem végezhet ZTP-t, azon családtag vehet részt. A kutyája által okozott kárért a kutyatulajdonos felel.

A kutya tulajdonosának és a kutyavezetőnek az ADRK tagja(i) kell lenniük. Továbbá kutyát nem engednek be olyan ZTP-re, amelynek mikrochipje 1. sz. nem jól olvasható a tenyész bíró / Körmeister számára.

14. § A ZTP szerinti vizsgavezető által benyújtandó dokumentumok

A ZTP kitöltése után a vizsgavezetőnek ellenőriznie kell az összes dokumentum teljességét, és el kell számolnia a bíróval és más felhatalmazott személyekkel. Legkésőbb a vizsgát követő két napon belül az alábbi dokumentumokat kell benyújtania a méneskönyvi irodának:

1.   A résztvevő kutyák listája, a próbavezetők és a C-rész segítői

2.   Az átvett és elköltött pénz elszámolása, beleértve a bevételeket is

3. „A tenyésztési alkalmassági vizsgálat eredménye” nyomtatványok, beleértve a kapcsolódó törzskönyveket és HD/ED értékeléseket

4. A többletdíjat a méneskönyvi iroda számlájára kell átutalni.

15. § A törzskönyvi bejegyzések

1. A törzskönyvbe való bejegyzéseket általában csak az ADRK fő hivatala végzi.

2.      Be kell írni:

a)  ZTP-n való részvétel esetén: hely, dátum, tenyész bíró vagy Körmeister és a ZTP eredménye

b)  A ZTP-n regisztráció ellenére történő nem részvétel esetén: Hely, időpont, tenyész bíró vagy Körmeister és a nem teljesítés ZTP-n történő bejegyzése betegség miatti regisztrációs törléssel (orvosi igazolással)Ha az ADRK fajtabírója a ZTP során megállapítja, hogy a kutya beteg, a törzskönyvbe nem kerül bejegyzés.

16. § A tenyésztési alkalmassági vizsgálat gyakorlati megvalósítása

1. Általános szabályzat

A tenyésztési alkalmassági vizsgálat gyakorlati megvalósítása két teszt részben történik. Az első rész a fajtára jellemző karakter ellenőrzésére szolgál, és csak az első részt sikeresen teljesítő kutya kerül be a teszt második részébe. A teszt második részében a kutya önbizalmát és cselekvő viselkedését az IGP szerint ellenőrzik, hogy továbbra is biztosítsák a rottweiler szolgálati, sport- és családi kutyaként való használhatóságát.

A ZTP kezdetén minden kutyavezető és kutyája találkozik a teszthelyen. A bíró itt felhívja a figyelmet a ZTP mint tenyésztési eszköz fontosságára, valamint a rottweiler alkalmasságának fenntartására és erősítésére.

A bíró elmagyarázza a résztvevőknek a gyakorlatok értelmét és célját, amelyek a természet, a cselekvési magatartás és az önbizalom ellenőrzéséhez szükségesek. Ez idő alatt minden résztvevő kutyavezetőnek a pályán kell maradnia kutyájával.

2.      Külső megjelenés

A bíró a fizikai megjelenés leírásával kezdi, mind állva, mind mozgásban. Itt már megismerkedhet a kutya természetével. A gazdival folytatott beszélgetések tartásról, nevelésről, környezeti hatásokról teszik teljessé a képet.

A bíró a szemtáblázat segítségével határozza meg a kutya szemszínét, és azt számokkal és betűkkel írja le (1a-4a). A 4b, 5 és 6 szemszín tenyésztésre alkalmatlant jelent.

3.      Zajérzékenység

Ekkor határozzák meg a zajra való érzékenységet csendes környezetben és a békés emberekkel szembeni viselkedést. Amikor a kutya a csoporthoz tart, a bíró két lövést ad le legalább 5 másodperces különbséggel. Ha a kutya az első lövésre reagál, a felvezetőnek el kell engednie a kutyát, és a bíró utasítására le kell ültetnie. Csak ezután kerül sor a zajérzékenység további ellenőrzésére. Ha a kutya további reakciókat mutat, kizárják a további vizsgálatokból. A zajra túlzottan érzékeny kutyák nem mennek át a fajtaalkalmassági teszten.

4.      Békés emberekkel szembeni viselkedés

a)  A kutyavezető lazán sétáltatja a kutyáját egy körülbelül 10 emberből álló csoporton, akik mozognak.

b)  Körülbelül 2 perc elteltével a kutyát elengedik, és a felvezető megismétli a gyakorlatot a 4.a pontban leírtak szerint, csak úgy, hogy a kutya le van kapcsolva (szabadon követés).

c)   Az újra pórázon tartott kutyát a vége felé szűkülő embersoron vezetik át, akusztikus ingerként kővel megtöltött műanyag kannát használnak.

A kutyának minden gyakorlatnál szabadnak és elfogulatlannak kell lennie, még akkor is, ha az embercsoport kicsit közelebb zár a lábnál ülő kutyához. Éppen ez a demonstráció, amely eltér a gyakorlati csoport más tesztekben való bemutatásától, az, amivel következtetéseket vonhatunk le a kutya önbizalmára és a felvezetőbe vetett bizalmára vonatkozóan.

5. A további karaktervizsgálat tenyésztési alkalmassági vizsgálatban a BHS 2005-ben (lásd a mellékletben) elhatározott végrehajtási előírásokkal történik az IGP 1 alapján. A ZTP-ben külön hangsúlyt kell fektetni a természetes öröklött hajtásrendszerek meghatározására. A végrehajtási szabályzat a tenyésztési szabályzat részét képezi.

6.      Általános információk az előkészítésről és a végrehajtásról

A végrehajtó BG/LG-nak gondoskodnia kell arról, hogy megfelelő teszt kutya rendelkezésre álljon. A használt segítőnek érvényes ADRK segítőazonosítóval kell rendelkeznie. Szigorúan a Körmeister / Tenyész bíró utasításai szerint kell dolgoznia.

A hivatalban lévő fajtabíró vagy Körmeister ítélete jogerős.  Kifogás nem lehetséges.

A kutya által okozott károkért a kutya tulajdonosa felel.

17. § Az FCI Rottweilerek jóváhagyása Ausztriából

1.      A méneskönyvelő ország fajtavezetője

Annak az országnak a fő fajtagondnokának, ahol a rottweilert a méneskönyvbe bejegyezték, írásban meg kell erősítenie, vagy közölnie kell, hogy az ADRK-hoz benyújtandó eredeti törzskönyvben a következő adatokat kell feltüntetni:

a)  a rottweiler bemutatható Németországban az ADRK ZTP-jén (=Kiadás);

b)  a Rottweiler HD, ED és a JLPP eredmény igazolt;

-     amely tenyésztésre alkalmasnak minősül és elismert abban az országban, amelyben a méneskönyvbe bejegyezték,

-     FCI besorolás, HD fokozatok A, B, C, ..., vagy ADRK besorolás (HD ...) szerint szerepel a törzskönyvben.

Be kell nyújtani az értékelő iroda  eredeti röntgen értékelő lapját is.                            

c)   a tenyésztési engedélyt nem akadályozza örökletes hiba;

d)  a rottweiler be van jegyezve a méneskönyvbe Ausztriában, és tenyésztési vizsgán is részt vehet; Ez azt jelenti, hogy a kutya a méneskönyvet vezető országban a tenyésztési engedélyhez szükséges összes követelményt (pl. életkor, HD, alak érték, tenyész érték stb.) teljesíti.

Ha a rottweilert már bemutatták tenyésztési engedélyen, akkor ezt is fel kell tüntetni a törzskönyvben az eredménnyel és az eredmény indoklásával.

2.      Antrag és ADRK-HZW

Ha ezek a követelmények teljesülnek, akkor az ADRK tenyésztési fő gondnokánál történő jelentkezés alapján az ADRK-ban tenyésztési alkalmassági vizsgálatra való felvétel ígérhető FCI törzskönyvvel rendelkező osztrák kutyák számára.

3.      Tenyésztésre már alkalmas kutyák behozatala nem megengedett. Elvileg nem fogadják be azokat a kutyákat, amelyek Ausztriában már átestek a tenyésztési alkalmassági vizsgán.

4.      Egyéb ADRK rendelkezések

Természetesen az ADRK minden egyéb rendelkezését be kell tartani.

5.      Nincs automatizmus, minden esetben egyedi jóváhagyás szükséges

Hangsúlyozzuk, hogy ez a szabályozás nem automatikus. Az ADRK tenyésztési alkalmassági vizsgálatára való felvételi kérelmet minden esetben egyedi esetben az ADRK fő fajtagondnokához kell benyújtani. Az ADRK tevékenységi területén kívül a rottweilerek számára nincs jogosítvány az ADRK ZTP-be való felvételére.

18. § Külföldről származó rottweilerek jóváhagyása

1.      Előfeltétel

Külföldi rottweilerek jogosultak a részvételre, feltéve, hogy külföldi tulajdonban vannak, és rendelkeznek az FCI vagy az FCI által elismert szervezet törzskönyvével. A vizsgálat napján a kutyának legalább 18 hónaposnak és legfeljebb hat évesnek kell lennie (6 éves kort töltött be), és nincs kizáró ok tesztről vagy kiállításról. Továbbá a regisztráció napján igazolni kell a sikeres BH vizsgát.

2.      Regisztráció

A regisztráció az ADRK kutyákkal analóg (vö. 6.2 §). A csípőízületek (HD) és a könyökök (ED) állapotáról szóló eredeti jelentést a származási ország hivatalos értékelő központjának kell kiállítania.

3.    Farok  

A farok nem lehet 2001.01.01. után dokkolva.          

4.     Tenyésztési engedély az ADRK-ban Ezeknek a kutyáknak a tenyésztési engedélye az ADRK-ban nem lehetséges. A párosítási engedélyhez a tenyésztési bizottság és az igazgatóság írásos jóváhagyása szükséges.

melléklet: 

A fajtaalkalmassági vizsgálat végrehajtási előírásai (természet ellenőrzés) 

Vezetési és cselekvési viselkedés

1. Feladat:

Keresd a segítőt-fürkészés 

2. gyakorlat:

Állás és felugatás

3. gyakorlat:

A segítő szökési kísérletének megakadályozása

4. gyakorlat:

Védekezés a visszatámadás után 

5. gyakorlat:

 Szembe támadás- Mozgás közben támadja meg a kutyát

 Általános rendelkezések:

A hosszú oldalakon megfelelő helyen 6 búvóhely, oldalanként 3 búvóhely, lépcsőzetesen. A segítőt védőruhával, védőkarral és puha bottal kell felszerelni. A védőkarnak harapáspárnának kell lennie, a huzatnak jutából kell lennie. Ha szükséges, hogy a segítő szemmel tartsa a kutyát, a segítőnek nem kell feltétlenül kell egy helyben állnia az őrzési szakaszban. Nem szabad azonban fenyegető magatartást tanúsítania, és nem tehet semmilyen védekező mozdulatot. A testét le kell fednie a védőkarral. Az, hogy a felvezető hogyan veszi el a puha botot a segítőtől, a felvezetőre van bízva.

Ugyanazt a segítőt kell használni minden kutyánál a ZTP-n belül. Egy másik segítőt a segítőhöz vagy családtagjaihoz tartozó kutyákhoz kell használni. Egy kutyavezető maximum 2 kutyát vezethet egy ZTP-n.

Ki kell zárni azt a kutyát, amely nem kézben tartható, nem, vagy csak a felvezető aktív befolyása alatt engedi el a segédet, illetve az erre a célra szolgáló védőkaron kívül más testrészeket ragad meg.

Minden nem említett pontban hivatkozni kell a hatályos VDH vizsgaszabályzatra (általános rész).

Olyan kutyák esetében, amelyek kudarcot vallanak egy védekezési gyakorlatban, vagy hagyják magukat kiszorítani, a ZTP-t le kell állítani. Ha a kutya a 2-5. gyakorlatban többször is 5 m-nél nagyobb mértékben hagyja el a segítőt, kizárásra kerül. Ha a felvezető azt utasítja a kutyának, hogy maradjon a segítő mellett, szintén kizárás jár. A kizárás okát a ZTP vizsgalapon kell feltüntetni.

1.        Fürkészés - Segítő keresése

a) Parancsok

Egy-egy parancs a területekhez közeledéshez (a "közeledés" HZ -je kombinálható a kutya nevével is) = Voran oder Revier, Hier

b) végrehajtás

A segítő az utolsó rejtekhelyen van, a kutya számára nem látható. A felvezető a kutyájával a negyedik és az ötödik palánk között helyezkedik el, így két oldalsó irány lehetséges. A JR irányában a teszt a vezetési és cselekvési viselkedésben kezdődik. A felvezetőn múlik, hogy pórázon sétáltatja-e a kutyáját, vagy szabadon sétál a fent említett kiindulási pontig.

A „Revier” rövid parancsa és a jobb vagy bal karral megismételhető vizuális jelzés után a kutyának gyorsan le kell válnia a felvezetőről, és célirányosan, szorosan és figyelmesen körbe kell járnia az ötödik rejtekhelyet, az ugatás itt nem megengedett.

Ha a kutya végrehajtotta az oldal kerüléat, a felvezető „Gyere” paranccsal áthívja, és mozgás közben „ Revier” paranccsal a segítő rejtekhelyére irányítja. A felvezető normál lépésben mozog a képzeletbeli középvonalon, amelyet a terület alatt nem hagyhat el. A kutyának mindig a felvezető előtt kell lennie. Amikor a kutya elérte a segítő búvóhelyét, a felvezetőnek meg kell állnia, a parancs és vizuális jelzések ekkor már nem megengedettek.

c) értékelés

A vezethetőség korlátai, a gyors és céltudatos megközelítés, valamint a szűk és figyelmes búvóhely körül járásnak kivánalmai szerint, ennek megfelelően le értékelődik. Háromszori próbálkozás a pozicionálásra és az ugatásra megengedett, ellenkező esetben kizárás jár. Az  5-ös buvohely  nem kötelező, csak a minősítést érinti.

2. Pozíció és ugatás 

a) Parancsok            

Egy-egy parancs a megközelítéshez, az alaphelyzetbe való belépéshez = Hier- Fuß

b) Végrehajtás:

A kutyának aktívan és figyelmesen szembe kell néznie a segítővel, és folyamatosan ugatnia kell. A kutya nem ugorhat rá a segítőre, és nem fogja meg. Kb. 20 másodperces tartózkodás után a DH a bíró utasítására felmegy 5 lépést közvetlenül a rejtekhelyre. A bíró utasítására a felvezető alaphelyzetbe hívja a kutyáját. Alternatív megoldásként a felvezető elveheti a kutyáját a nyakörvénél fogva.

c) értékelés

A HZ-ig kitartó, igényes ugatás és sürgős pozíciók esetén a korlátozások, amelyeket a ZR vagy a közeledő kezelő nem befolyásol, ennek megfelelően le értékelődnek. Ha a kutya elhagyja a segítőt, mielőtt a felvezető elhagyja az RA középvonalát, a kutyát vissza lehet küldeni a segítőhöz az RA-n. Ha a kutya a segítőnél marad, a védekezési munka folytatható. Ha a kutya nem használható, vagy a kutya elhagyja a segítőt, a gyakorlatot leállítják és a kutyát kizárják. Ha a kutya a búvóhelyhez közeledve a középvonal felől jön a felvezető felé, az 5 m-es szabály érvényes.

3.         A segítő szökési kísérletének megakadályozása

 a)    Parancsok

Egy-egy parancs a járáshoz, a lerakáshoz, az elengedéshez = Fuß, Platz, Aus

b) végrehajtás

A JR utasítására a DH megkéri a segítőt, hogy jöjjön ki a rejtekhelyről.

A mentő normál tempóban sétál a szökési kísérlet megjelölt kiindulópontjáig. A JR utasítására a felvezető a megjelölt alsó pozícióba megy a szökési kísérlethez, miközben kutyája szabadon vagy a nyakörvön követi. A segítő és a kutya közötti távolság 5 lépés. A felvezető a helyén hagyja az őrző kutyáját és elmegy a rejtekhelyre. Vizuális kapcsolatban áll kutyájával, a HL-vel és a ZR-rel. A bíró utasítására a segítő menekülni próbál. A kutyának habozás nélkül hatékonyan meg kell akadályoznia a szökési kísérletet úgy, hogy energikusan és erőteljesen megragadja. Csak a segítő védő karját támadhatja meg. A ZR irányában a segítő mozdulatlanul áll. A segítő szökése után a kutyát azonnal el kell engedni. A kezelő ésszerű időn belül önállóan is kiadhatja a „fogd” parancsát.

Ha a kutya az első engedélyezett parancs után nem engedi el, a felvezető legfeljebb két további parancsra kapja a bírói utasítást az „elengedésre”. Ha, a kutya a harmadik (egy megengedett és két további) parancs után nem engedi el, Az "Elengedés" parancs alatt a felvezetőnek egy helyben kell állnia anélkül, hogy a kutyát befolyásolná.

c)       értékelés

A fontos értékelési szempontok korlátai ennek megfelelően leértékelődnek: Gyors, energikus reakció és követés erős markolattal és hatékony menekülés-megelőzéssel, teljes és nyugodt fogás elengedésig, figyelmes őrzés a segítő közelében. Ha a kutya fekve marad, vagy kb. 20 lépésen belül nem akadályozta meg a szökést megragadással és kapaszkodással, kizárást von maga után.

4.          Az őrzési fázisból  vissza támadás 

a)            Parancsjelek

Egy-egy parancs az elengedéshez, menjen alaphelyzetbe = = Aus, Fuß

b)       végrehajtás

Körülbelül 5 másodperces őrzési fázis után a segítő megtámadja a kutyát. A felvezető befolyása nélkül a kutyának energikus és erőteljes fogással kell védekeznie. Csak a segítő védő karját támadhatja meg. Ha a kutya megfogott,  ebben a fázisában a puha botot fenyegető mozdulattal a kutya testére kell lendíteni anélkül, hogy megérintené. A ZR irányában a segítő mozdulatlanul áll. A segítő felvétele után a kutyát azonnal el kell engedni. A kezelő ésszerű időn belül önállóan is kiadhatja a „elengedés ” parancsát.

Ha a kutya az első engedélyezett parancs után nem engedi el, akkor a felvezető legfeljebb két további „elengedési” parancsot kap a bírótól. Ha a kutya a második parancs után nem engedi el, a felvezetőnek lehetősége van felsétálni. 5 lépéssel a kutyája felé közeledik, hogy ismét vezényeljen Az elengedés elmulasztása kizárást von maga után Az elengedés parancsa alatt a felvezetőnek egy helyben kell állnia anélkül, hogy a kutyát befolyásolná. Az elengedés után a kutyának a segítő közelében kell maradnia, és alaposan figyelnie kell őt. A bíró utasítására a felvezető normál tempóban egyenesen a kutyájához megy, és vezényszóval az alaphelyzetbe viszi. A puha botot nem veszik el a segítőtől.

A felvezetőn múlik, hogy pórázon vezeti-e a kutyáját, vagy szabadon követésben az 5. gyakorlat kiindulópontjáig.

c)       értékelés

A fontos értékelési szempontok leértékelődnek ehhez képest: Gyors és erős fogás, teljes és nyugodt fogás elengedésig, elengedés után gondos megfigyelés a segítő közelében, ami kívánatos. Ha a kutya elhagyja a segítőt, vagy ha a felvezető utasítja a kutyát, hogy maradjon a segítő mellett, kizárásra kerül.

5.         A kutya szembe támadása mozgás közben  

a)        Parancsok

Egy-egy parancs a leszálláshoz, védekezéshez, elengedéshez, alaphelyzetbe állításhoz, gyalogláshoz

= ülni, állni vagy előre, ki, láb

b) végrehajtás

A felvezetőt kutyájával az első búvóhely magasságában a középső vonalra utasítják. A kutyát a nyakörvénél fogva lehet tartani, de a felvezető nem ingerelheti. A JR utasítására a HL elhagyja a számára kijelölt búvóhelyet és normál tempóban áthalad a bemutató területen egészen a középvonalig, és a normál sétáról közvetlenül a futótempóra vált és megtámadja a felvezetőt és a kutya fejet, a puha bottal, fenyegető hangokat és fenyegető mozdulatokat adva.

Amint a segítő 40 lépésen belül megközelítette a felvezetőt és a kutyáját, a kutyavezető elengedi a kutyáját Stell vagy Voran „védése” paranccsal a bíró utasítására és erőteljes fogást mutat. Csak a segítő védő karját támadhatja meg Maga a felvezető nem hagyhatja el pozícióját. A segítő megáll a bíró utasítására, a segítő leállása után a kutyának azonnal el kell engednie a kart.  A felvezető parancsot ad a „kibocsátásra”, hogy ésszerű időn belül önállóan adja ki. Ha a kutya az első engedélyezett parancs után nem engedi el, a felvezető utasítást kap a bírótól egy újabb elengedési parancsra. Ha a kutya nem engedi el a második parancs után, a felvezetőnek lehetősége van 5 lépésnyire elmozdulni a kutyájától, hogy újabb parancsot adjon. Az elengedés elmulasztása kizárást von maga után. A "ki" parancs alatt a felvezetőnek egy helyben kell állnia, anélkül, hogy a kutyát befolyásolná, majd a kilépés után a kutyának a segítő közelében kell maradnia, és figyelnie kell, hogy a HZ-vel óvatosan alaphelyzetbe hozza.

Ezután a segítőt oldalra fordítva a bíróhoz szállítják körülbelül 20 lépésnyi távolságon keresztül. A "séta" parancs megengedett. A kutyának a segítő jobb oldalán kell sétálnia úgy, hogy a kutya a segítő és a felvezető között legyen. A kutyának figyelmesen kell figyelnie a segítőt szállítás közben. ezt ne nyomja meg, ne ugorjon rá vagy ragadja meg a segítőt. A csoport megáll a bíró előtt, a felvezető átadja a puha botot a bírónak, és a „gyakorlatot” befejezettként jelenti.

c) értékelés

A fontos értékelési szempontok korlátai ennek megfelelően leértékelődnek: Energikus védekezés erős markolattal, teljes és nyugodt fogás az elengedésig, elengedés után gondos őrzés a segítő közelében.